SIE English Sony Interactive Entertainment Inc. Uncategorized HOW TO SAIL THE BRITISH VIRGIN ISLANDS FOR totally free

HOW TO SAIL THE BRITISH VIRGIN ISLANDS FOR totally free

Last Updated: 03/28/20 | March 28th, 2020

The British Virgin Islands typically foster images of intrepid sailors and adventurers living their own version of a Jimmy Buffett song: sailing the seas, relentlessly drinking rum, stopping at hidden beaches, and exploring deserted islands.

Standing behind the wheel with the wind whipping at your hair as the sails of your boat take you from island to island sounds fantastic to numerous of us.

But, after imagining that scenario, we think, “It would be great, but it’s unrealistic and I couldn’t afford it. It sounds too expensive!”

I used to believe that. After all, the British Virgin Islands are home to megayachts, mega-resorts, mansions, yachting races, celebrities who own islands, and big corporations hiding from the taxman. These islands are no place for those without enormous bank accounts.

But I came here with a dream: to sail around the British Virgin Islands on a budget. That’s no easy task when charter boat rentals cost thousands of dollars per week.

Sure, you can take a ferry between the main islands (Tortola, Virgin Gorda, Jost Van Dyke, Anegada) or take day sailing tours, but that won’t get you to the outer islands and certainly isn’t the freedom sailing conjures up, is it?

Luckily, I found a way to live the dream.

Within two days of landing on Jost Van Dyke, my pal and I were throwing our stuff onto a boat to sail around the BVIs. We had met bill and Geoff in a bar one evening. They were describing their sailing trip down from North Carolina. We told them about our plans to try to sail the islands on a budget.

They seemed normal enough and our plans lined up, so we asked if we could label along.

And that’s how we got our ride. Some conversation, rum, laughs, and asking for a lift.

The BVIs see numerous people who rent charter boats, hire captains, or sail their own boats around for as long as the wind can carry them. Each night, these folks moor in a harbor, take a dinghy to the nearest bar, down strong rum drinks, and socialize. boats are isolating, and these bars offer welcome social interaction after a day of confinement.

And this is where you’ll find your chance to live out your Captain Ron dreams.

You could say that we just got lucky. That we found the best two men and this couldn’t happen again. However, my pal and I had numerous provides to take us to the next island or around for the day. At every port, when we discussed our plans, people would typically say, “Well, if you need a lift, we’re pleased to have you. just bring some beer.”

I expected terrific difficulty in finding rides. I mean how numerous people want strangers on their boats?

Apparently, a lot.

Because it was really easy to find a life. many of the people have extra space on their boats, and everyone is very welcoming, hospitable, and helpful. I think between the small island population and the camaraderie that comes with boating, people here are very prepared to help strangers.

How to Sail the BVIs on a Budget

So how can you do it too? how do you replicate what we did? here are my top five suggestions for sailing around the British Virgin Islands for free:

1. avoid Asking on the main Islands 
Don’t ask for rides on Tortola or Virgin Gorda. This is where people pick up their boats so they are just starting or ending their trip (never a good time to ask), and there are few good bars to meet others at. stick to the smaller islands available by ferry.

2. profile People
You can increase your odds of success by knowing who is many likely to say yes. lots of couples? They may give you a ride to the next island but not much more.

Groups who chartered a boat? stejná věc. They’re full.

Mladí lidé? They’ll be very likely to help you out, especially in return for beer.

Two men drinking alone? Yup, they probably have extra space, especially if they have their own boat.

3. Strike up a Conversation
Sit at the bar and you’ll find this is easy to do. everyone pretty much says hi to each other, and no matter where I was, others boaters typically made the first move. After a day on a boat, people want to talk.

4. casually mention Your Plans 
Work your plans into the conversation naturally and see how people react. Do they think it’s a amazing idea? Gauge their reaction before you ask for a ride. I found that boaters in the area are the adventurous type and if they feel you are on a good adventure, they will want to help.

5. start Small 
Ask for a ride to the next island. giving someone a ride for a few hours is easy. Committing to carting extra people around for a week, however, is a bigger barrier and much more likely to get you a no. but that one island lift may turn into two or three so start small and see how it goes.

Note: Sorry, families, this guidance won’t work for you! If you’re traveling with much more than two people, it’s going to be hard for boats to accommodate you and they’re going toOtočte tě!

Také si dejte spoustu času na to, abyste našli někoho, s kým se můžete plavit. Pokud jste na přísném rozvrhu a musíte rychle obejít ostrovy, nebude to fungovat, protože může trvat den nebo dva, než najdete připravenou loď nebo se postaví s něčím rozvrhem. Pak jste na milosrdenství tempo majitele lodi, dokud se nedostanete na jiný hlavní ostrov, kde se můžete vystoupit a vrátit se do trajektového systému, který spojuje hlavní ostrovy v BVIS.

Navíc nezapomeňte něco nabídnout na oplátku. Pokud máte zážitek z plachtění, o to lepší, ale mnoho lidí si vezme pivo a jídlo na oplátku za výtah, takže za předpokladu, že to může jít dlouhou cestu.

***
Britské Panenské ostrovy jsou drahé a-pokud se chystáte podívat na rozpočet-je rozhodující najít levnou plachtu kolem ostrovů.

Můžete absolvovat jednodenní výlety za zhruba 100 USD na osobu a trajekty mezi hlavními okupovanými ostrovy přecházejí, ale jediným způsobem, jak skutečně vidět ostrovní řetězy, je je platit.

A jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je najít výtah.

Vždy jsem snil o plavbě po britských Panenských ostrovech. Slyšel jsem o příležitostech pracovat na lodích, ale protože nevím, jak se plavit, to nebyla možnost, a charterové lodě jsou mimo můj rozpočet (mnozí ušetří celý rok, aby si mohli dovolit jejich pronájem). Potřeboval jsem třetí cestu – a našel jsem to.

Bylo šokující snadné najít jízdy na lodích, a díky tomu je Oh-So-Expeensive BVI mnohem více přátelský k rozpočtu pro ty, kteří se chtějí plavit kolem těchto ohromujících ostrovů na rozpočet.

Ale mnohem víc než jen úspora peněz, tato metoda dělá nové kamarády na cestě – a tato zkušenost je k nezaplacení.

Zarezervujte si cestu na Panenské ostrovy: Logistické návrhy a triky
Zarezervujte si let
Pomocí Skyscanner nebo Momondo najdete levný let. Jsou to moje dva oblíbené vyhledávače, protože vyhledávají místa a letecké společnosti po celém světě, takže vždy víte, že žádný kámen nezůstane bezúhon. Začněte s Skyscannerem nejprve, protože mají nejvýznamnější dosah!

Zarezervujte si ubytování
Svůj hostel si můžete rezervovat s hostelworld, protože mají nejvýznamnější zásoby a nejlepší nabídky. Pokud chcete zůstat někde jinde než hostel, použijte Booking.com, protože neustále vracejí nejdostupnější sazby pro hostující domy a levné hotely.

Nezapomeňte na cestovní pojištění
Cestovní pojištění vás chrání před nemocí, zraněním, krádeží a zrušením. Je to rozsáhlá ochrana v případě, že se něco pokazí. Nikdy jsem nejezdil na výlet bez toho, protože jsem ho v minulosti musel mnohokrát používat. Moje oblíbené společnosti, které nabízejí nejlepší služby a hodnotu, jsou:

Bezpečnostní křídlo (pro všechny do 70 let)

Pojistěte moji cestu (pro ty nad 70)

MedJet (pro další pokrytí repatriace)

Hledáte nejlepší společnosti, se kterými by se mohla ušetřit peníze?
Podívejte se na moji stránku zdrojů, kde můžete použít nejlepší společnosti při cestování. Uvádím všechny ty, které používám k úspoře peněz, když jsem na silnici. Při cestování vám ušetří peníze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *