SIE English Sony Interactive Entertainment Inc. Entertainment 25+ complimentary things TO do in WASHINGTON, D.C.

25+ complimentary things TO do in WASHINGTON, D.C.

Last Updated: 1/5/2019 | January 5th, 2019

Washington D.C. is a place I’ve been to lots of times throughout the years. I love the city: there are people from all over the world, there’s a ton of things to see an do, extraordinary bars, natural attractions, diversity, and world-class restaurants. Yet there’s one really big downside to the city: cost.

Washington D.C. is not a low-cost city.

With all those free-spending politicians, lobbyists, and diplomats floating around the city driving up prices, costs here are pretty high. Meals, hotels, transportation, parking—they all add up to a lot of money. 

Luckily, there are lots of terrific complimentary things to do in the city for the budget traveler. thanks to all the national monuments, parks, and festivals in the city, you can find a lot of complimentary things to do in Washington D.C.

Here’s a list of the best complimentary things to do in the city this year:

Visit the supreme Court

The supreme Court is the highest court of the land. Its decisions are final. Court sessions are actually open to the public on a first come, first served basis and there are complimentary 30-minute lectures in the main hall that describe how the court functions. There are no guided excursions of the buildings, but you can take advantage of the educational lectures, a visitor film, and special exhibitions. (Definitely try to attend one of the lectures as it’s a very insightful way to learn about how the court works.)

1 first St NE, supremecourt.gov/visiting. open Monday-Friday from 9am-4:30pm. To sit in on a lecture, check the court’s calendar. Lectures take place several times throughout the day. just show up and stand in line.

Tour the Capitol Building
This building is where the U.S. Congress meets to….well, they are meant to do something but lately, it feels like they don’t really do anything but complain! The Capitol uses complimentary excursions throughout the day. Tickets are available at 8:30 am on a first come, first served basis. get there early as the tickets are normally gone very quickly. You can also book your excursion in development through your local senator or member of Congress. Tickets to sit in the galley and enjoy Congress in session are also available for free, on a first come, first served basis.

East Capitol St NE & first St SE, visitthecapitol.gov. open Monday-Friday from 8:30am-4:30pm. excursions take place Mon-Fri (8:40am-3:20pm). development reservation is recommended but not required.

Visit the Smithsonian Museums

The Smithsonian institution is a group of museums and research centers that are administered by the us government. founded in 1846, all Smithsonian museums are complimentary to enter (and they even offer complimentary Wi-Fi!). If you feel like indulging, two of the museums in Washington have enormous IMAX motion picture theatres (that play regular movies). The museums and centers include:

Air and space Museum

African American Museum

American history Museum

African Art Museum

American Art Museum

American Indian Museum

Anacostia community Museum

Archives of American Art

Arts and industries Building

Freer Gallery of Art

Hirshhorn

National Zoo

Muzeum přírodní historie

Portrait Gallery

Postal Museum

Renwick Gallery

S. Dillon Ripley Center

Sackler Gallery

Smithsonian Castle

Smithsonian Gardens

+1 202-633-1000, si.edu. Each museum has their own operating hours so be sure to check with that musuem.

See the Monuments

The national mall isn’t actually a “mall.” It’s a spacious landscaped, tree-lined park filled with various walking paths and monuments. You could spend days trying to see them all as you walk around and explore. Here’s a list of the attractions and monuments on the national Mall:

Belmont-Paul Women’s Equality national Monument – This building was home to the national Women’s party for nearly 90 years and was designated a national monument in 2016 by president Barack Obama. The building highlights the history and achievements of the suffrage movement, and is named after the former party president Alva Belmont, as well as the founder, Alice Paul.

Constitution gardens – 50 acres of landscaped gardens honor the framers of the Constitution and supply a stunning place to sit and relax, especially during the summer when everything is in full bloom. Tree-lined paths meander around a tranquil lake and through the gardens, where you will see oak, maple, elm, and more.

Ford’s Theatre national historic site – On April 14, 1865, president Abraham Lincoln was shot at Ford’s Theatre during a theatrical performance. His killer was John Wilkes Booth, a popular young actor and supremacist. Lincoln was carried across Tenth street to the Petersen boarding house where he died the next morning. The Theatre commemorates Lincoln’s legacy with a museum and special exhibits detailing his presidency and the aftermath of his death. and it’s still a working theater!

FraNklin Delano Roosevelt Memorial – Jedná se o ohromující památník, který vás zavede přes Rooseveltovy čtyři období v kanceláři pomocí citací vyřezávaných v kameni a ohromujícím bronzovým uměleckým dílům. Je to jeden z mých oblíbených památníků ve městě a má ohromující japonskou zahradu a uklidňující vodopády.

Památník korejských válečných veteránů – Nejoblíbenější památník v obchoďáku má vzpomínka na 19 soch ctí miliony, kteří bojovali během korejské války. Sochy stojí v křoví jalovce a jsou odděleny proužky, které se podobají korejským rýžovým políčkům. Na konci je klidný a reflexní bazén obklopující svobodu, není bezplatná zeď a výklenek. Je to strašidelně ohromující a smutné najednou.

Lincolnský památník – To je domov slavné, gigantické sochy Abrahama Lincolna. Je to jeden z nejlepších … tak dobrý, mám o tom celou sekci níže!

Martin Luther King, Jr. Memorial – Gigantické řezby Dr. Kinga ctí jeho dědictví a hledání svobody, rovnosti a spravedlnosti. Toto je jedna z novějších památek, která se otevřela v roce 2011 a je první, kdo ctí muže barvy. Citace z jeho populární řeči „Mám snu“ do kamene a je zde také nápisová zeď se 14 citacemi z jeho projevů a spisů.

Thomas Jefferson Memorial – Tento památník Thomasovi Jeffersonovi se nachází uvnitř kruhové kolonády, naproti mnoha hlavním památkám a představuje úžasný výhled na celé nákupní centrum a přílivovou pánvi. Byl vytvořen John Russell Pope v roce 1925 a připomíná se pantheon Říma (Jefferson byl zjevně velkým fanouškem neoklasické architektury). Je to pozoruhodné místo, když jsou třešňové květy v květu.

Vietnamský veteránští památník – Tento památník se vlastně skládá ze tří částí: socha tří vojáků, vietnamský ženský památník a vietnamský veteránští pamětní zeď (zeď, která se uzdravuje). Stěna je výrazným chronologickým seznamem jmen mnohem více než 58 000 Američanů, kteří sloužili a dali svůj život ve Vietnamu.

Washingtonský památník-Stanovil se na 555 stop vysoký, tento mramorový obelisk ve středu parku byl postaven na počest George Washingtona. Momentálně je uzavřen pro opravy, ale můžete se těšit na to, že je zkontroluje, stejně jako zelený prostor kolem něj, který je obvykle plný festivalů, lidí a prodejců.

Památník druhé světové války – ohromující památník věnovaný 16 milionům lidí, kteří během druhé světové války sloužili v amerických ozbrojených silách, včetně 400 000, kteří dali život. Děje se toho hodně, včetně dvou zdí, když poprvé vstoupíte do památníku (z východu) zobrazující scény z války v bronzové reliéfu. Uprostřed je také opravdu sofistikovaná fontána a 56 žulových sloupců symbolizujících jednotu národa.

+1 202-426-6841, nps.gov/nama. Národní centrum je otevřeno 24 hodin a vstup je zdarma. Podívejte se na web a zjistěte, zda se během vaší návštěvy odehrává procházka Ranger (turné zdarma).

Navštivte národní zoo

Zoo byla otevřena v roce 1889 a je domovem více než 1 800 zvířat rozložených na 160 akrech půdy. Lemurové, úžasné lidoopy, sloni, plazi a pandas – a spousta mnohem více zvířat – všichni volají zoo domov. Zoo byla jednou z prvních na světě, která vytvořila vědecký výzkumný program. Je to úžasná zastávka, pokud cestujete s dětmi (nebo pokud jste jen v srdci!). V rámci Smithsoniana je zoo navštívena také zdarma.

3001 Connecticut Ave NW, +1 202-633-4888, Nationalzoo.si.edu. Otevřeno denně od 8:00 do 19:00.

Navštivte Bílý dům

Toto je jedna z nejslavnějších budov na světě. Byl postaven v roce 1792, i když mnoho z toho bylo během války v roce 1812 vyhořeno Brity (předtím to vlastně nebylo bílé!). Zatímco nastavení exkurze může být únavné (musíte si ji zarezervovat týdny předem), je to zábavný a vzdělávací zážitek.

1600 Pennsylvania Ave NW, Whitehouse.gov/about-the-white-yous/Tours-ivents. V úterý-čtvrtek od 7:30 do 11:30 a od 7:30 do 13:30 v pátek a sobotu jsou k dispozici výlety s vlastním průvodcem. Aby američtí občané požádali o prohlídku, musí se kontaktovat svého člena Kongresu, zatímco zahraniční návštěvníci musí kontaktovat své velvyslanectví ve Washingtonu. Můžete podat žádost o exkurzi až tři měsíce předem, ale nejméně 21 dní předem. Pokud jste americkým občanem ve věku 18 let nebo starší, musíte představit vládní ID fotografií. Cizinci musí představit svůj pas.

Vydejte se na turistiku bezplatného
Jedním z nejlepších způsobů, jak vzít ve městě, je na turistice zdarma. Uvidíte hlavní památky města, dozvíte se o historii města a budete mít odborníka na pepper s případnými dotazy, které máte. Dvě bezplatné výletní společnosti v D.C., které se mi líbí, jsou bezplatné výlety pěšky a jahodové zájezdy. You can’t go wrong with either.

Prozkoumejte Kongresovou knihovnu
Je to největší knihovna na světě. Tamare over 16 million books here and over 120 million other historical and media items. well established in 1800, over 3,000 staff help keep this place running! It’s the main research center of the U.S. Congress and is home to the U.S. Copyright Office. It’s the best place for bookworms in the world!

101 independence Ave SE, +1 202-707-5000, loc.gov. The library is open Monday, Wednesday, and Thursday from 8:30am-9:30pm and Tuesday, Friday, and Saturday from 9:30am-4pm. The library is closed on Sundays. complimentary excursions of the Thomas Jefferson building Public take place hourly Mon-Fri (10:30am-3:30pm), and hourly on Saturdays (10:30am-2:30pm). All you have to do is show up. check the web site for any special excursions happening during your check out (sometimes the library will open the music Division’s Whittall pavilion for public viewing).

See the Lincoln Memorial

The Lincoln Memorial should have its own spot on this list as it’s so beautiful, and it has an remarkable view of the reflection pool and the Capitol building. sincere Abe’s two a lot of popular speeches — the second inaugural address and the Gettysburg Address — are inscribed on the walls around the memorial.

2 Lincoln Memorial Circle NW, nps.gov/linc/index.htm. open 24/7. Podívejte se na web a zjistěte, zda se během vaší návštěvy odehrává procházka Ranger (turné zdarma).

Peruse the national Gallery of Art

There’s an exceptionally large collection of artwork, from Henri Matisse to Claude Monet to Leonardo da Vinci. The east building is home to the gallery’s a lot more modern art, while the West building houses older artwork. You’ll typically see art students throughout the building trying to paint. some of them are really, really good! Don’t forget to check out the sculpture garden while you’re there. In the summers, there is complimentary Jazz in the garden every Friday starting at 11 am.

3rd street and 9th street on Constitution Avenue NW, +1 202-737-4215, nga.gov/visit.html. The national Gallery is open Mon-Sat (10am-5pm), and sun (11am-6pm). There are a number of complimentary docent-led excursions of varying themes occurring daily, as well as Gallery Talks hosted by museum curators and conservators. dates and times change frequently. check the web site to find out what’s happening during your visit.

Hang out by the Tidal Basin

The Tidal basin is a manmade pond stretching two miles long the mall. It also serves as a popular hangout spot for locals and visitors and is the best place to come see the cherry blossom trees each spring. In the spring and summer months, you can rent a paddle boat (around $18 per hour) and spend the afternoon kicking back on the pond.

Visit the national Archives Museum

The national Archives museum houses the declaration of Independence, the bill of Rights, and the Constitution, plus one of the few remaining copies of the Magna Carta left in the world. It’s a terrific place for history buffs and it’s filled with really informative panels. If you’re traveling with children, there are plenty of interactive exhibits inside too.

701 Constitution Avenue NW, museum.archives.gov. open daily 10am-5:30pm. Self-guided timed entry reservations are used every 15 minutes from 10:30am-4:00pm. There is also a docent-led guided excursion Mon-Fri at 9:45am. The excursion includes the Rotunda for the Charters of Freedom, the public Vaults, and a special exhibit gallery. It’s encouraged to reserve online in advance, but you’ll have to pay a $1.50 reservation fee.

Visit the Holocaust Memorial Museum

This is one of the best Holocaust museums in the world and features a large permanent exhibit that takes up three whole levels and tells the story of the Holocaust through films, photos, artifacts, and first-person stories. There are also rotating exhibits indicated to educate visitors about the ongoing danger of genocide and violence around the world. It’s so powerful and moving. I strongly urge you to check out while you’re in the city!

National Mall, just south of independence Avenue, SW, between 14th street and Raoul Wallenberg place (15th Street). +1 202-488-0406, ushmm.org. open daily 10am-5:20pm, with extended hours in the spring and summer. because of high traffic, you wil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *